Direktor JZU Dom zdravlja Kotor dr Igor Kumburović gost Skala radija

Dr Igor Kumburović pozvao je građane Kotora da se vakcinišu protiv gripa jer je to najbolja preventivna mjera protiv ovog virusnog oboljenja.

Kotorski Dom zdravlja se modernizuje, usavršava i osavremenjava u ineteresu što bolje zdravstvene usluge građanima. Trenutno je veliki broj zaposlenih na specijalizacijama, edukacijama i usavršavanju iz najrazličitijih oblasti medicine.

Ovo je za Skala radio kazao direktor ove ustanove dr Igor Kumburović.

“Trenutno je na specijalizaciji ljekar koji će u Domu zdravlja biti specijalsita iz ginekologije. Dodijeljena je specijalizacija iz interne medicine i specijalizaciji iz porodične medicine. U planu je još jedna takva specijalizacija”, kazao je dr Kumburovioć.

Od sljedeće godine Dom zdravlja treba da dobije odobrenje za specijalizaciju iz oftamologije, kako bi bili bogatiji za još jednu savremenu ambulantu za očne bolesti, za koju su opredijeljena sredstva iz Fonda zdravstva, naveo je on.

U planu je još jedna specijalizacija iz oblastio medicine rada.

U Domu zdravlja radi i medicinska sestra koja je, kako nam je kazao dr Kumburović, završila specijalističke postdiplomske studije, dok su dvije na završnim godinama ovih studija.

Na naše pitanje da li se dupliraju resursi i da li ono što ima bolnica treba da ima i Dom zdravlja, kako se ne bi duplirali i povećavali troškovi, kako neki zdravstveni analitičari kažu, dr Kumburović je odgovorio da građani ne misle tako.

“Oni traže rezultat. Potrebno je da medicinske ustanove budu bezbjedne i to je preduslov svega ostalog”, mišljenja je on, podsjećajući građane da u Domu zdravlja, osim izabranih doktora za odrasle, djecu i žene, građani mogu da obave laboratorsijske analize, ultazvučnu i EFTG dijagnostiku.

Takođe je organizovan i rad specijalističke ambulante interniste, pulmologa, ortopeda za ultrazvuk dječijih kukova, dok u zdravstvenoj stanici u Radanovićima radi fizijatar.

U okviru Doma zdravlja rade centri za podršku: Centar za plućne bolesti i TBC, Centar  za mentalno zdravlje, mikrobiološku dijagnostiku savjetovališta za mlade i reproduktivno zdravlje, zatim za dijabetes, za HIV, higijensko epidemiološku službu.

U Domu zdravlja rade jedinice za podršku, jedinice za patronažu, fizikalnu terapiju, za sanitetski prevoz, medicinu rada, sportsku medicinu, kao i centri za prevenciju.

Dr Kumburović ne vidi nikakvio dupliranje poslova na relaciji Dom zdravlja – Opšta bolnica u Kotoru.

“Naprotiv, to upravo znači potrebu  za rasterećenjem bolnice kako bi se smanjile liste čekanja, odnosno da ih uopšte ne bude, što je imperativ i intres svih. Troškovi nikada nijesu i ne smiju biti dominantni u odnosu na ljudsko zdravlje, a zdravstveni sistem kada se usavršava i osavremenjava on troši”, zaključio je dr Kumburović.

Izvor: SKALA RADIO Kotor

Podijeli: